Catch My Products

Catch My Products
Click on the image to visit Catch My Products.

My humorous thoughts about life.

"My Humorous Thoughts About Life" Humor - Humor - Humor - Humor - Humor - Humor - Humor - Humor - Humor- Humor - Humor - Humor - Humor - Humor - Humor - Humor - Humor - Humor -Humor - Humor - Humor - Humor - Humor - Humor - Humor - Humor - Humor - Humor
Showing posts with label logic problems. Show all posts
Showing posts with label logic problems. Show all posts

Thursday, June 18, 2015

Logic Problems to Last the School Year

Logic problems are a fun way to keep kids engaged year round. My store is packed with these that may be purchased for a dollar a piece or in bulk for a discounted price. Why not plan ahead and take care of all the holidays at once with one of my logic problems to last the year packets.


This original packet was made to challenge students in third through sixth grades, but some of these problems are tough and most likely would meet the needs of older students in the regular classroom. 

The booklet contains twelve logic problems from the first day of school until the Tired Teachers at the end. Along the way, students will tackle challenges centered around Labor Day, Halloween, Thanksgiving, Christmas (2), Valentine's Day, St. Patrick's Day, April Fools Day, Easter, and Mother's Day. Right now it's set at a reduced price of $8.75, so please check it out.   https://www.teacherspayteachers.com/Product/Logic-Problems-to-Last-the-School-Year-IG-1264788




If you teach younger kids, no worries, I have the materials for your kids, too, with Logic Problems to Last the Year (Book II) for grades 1 - 3. This mini version of the original book contains six logic problems surrounding the holidays of Halloween, Thanksgiving, Christmas, Valentine's Day, Easter, and our American Independence Day. These matrix logic problems contain one grid to challenge our bright younger students, but once again, they could also challenge an older child in the regular classroom. Book II sells for the reduced price of only $3.95. 




If you like logic or any activities to challenge bright students, please check out my store at: